• Radim Ferda 41. minuta
  • Jakub Čuřík (Tomáš Drtil, Tomáš Sedlák) 44. minuta
  • Radim Ferda (Jakub Čejka) 45. minuta
  • Radim Ferda (Jakub Čejka, Tomáš Mlynář) 57. minuta

Úterní hokejové menu nabídlo fanouškům v Moravských Budějovicích čtvrtý díl semifinálové série mezi domácími Žihadly a hostujícími Draky ze Šumperka. Svěřenci Augustina Žáka šli do dnešního souboje s výhodou jednoho zápasu v zádech, neboť vedli 2:1 a v případě vítězství tak mohli slavit postup do vytouženého finále. Šumperští hokejisté naopak odvraceli hrozbu vyřazení. Damoklův meč, který nad nimi visel, se jim ale zažehnat nepodařilo. Pojďme se tedy vydat po stopách dalšího nezapomenutelného zápasu, jenž se zapíše zlatým písmem do moravskobudějovické hokejové historie. Na stadion si našlo cestu skvělých 1003 platících diváků. DĚKUJEME !!!

Úvod čtvrtého klání měl opravdu raketový spád. Hned v první minutě totiž fauloval matador Ladislav Rytnauer a nabídl tak Šumperku výhodu přesilové hry. Hosté dlouho obléhali domácí svatyni, střely Pláška a Romančíka brankář Groh ještě zneškodnil, ale na kombinaci přihrávajícího Čuříka a zakončujícího Drtila už byl krátký. Severomoravané tak už od první minuty vedli - 0:1. Hokejisty Moravských Budějovic nicméně vedoucí branka soupeře příliš neotřásla. Hned o minutu později vyzkoušel pozornost brankáře Polívky, jenž nahradil v bráně Šumperka pro čtvrtý zápas Ondřeje Halodu Tomáš Pelikán, aby následně sahali po vyrovnání Radim Ferda s Jakubem Čejkou. Z obou těchto mráčků však nezapršelo. Na druhé straně byl blízko zvýšení hostujícího náskoku slovenský střelec Romančík, ale ani on červené světlo nerozsvítil. Strhující tempo úvodní periody trošku narušovala častá vyloučení. A při jedné z přesilových her se znovu měnilo skóre. Na trestné lavici seděl šumperský Řezáč, přičemž mohl jen provinile sledovat gólovou kombinaci elitního útočného komanda Žihadel, na jejímž konci stál David Horký, který přesně umístěnou bombou do horních pater brány rozjásal hojně zaplněné tribuny moravskobudějovického zimního stadionu - 1:1. Černožlutou družinu vyrovnávací trefa evidentně povzbudila. Z další akce zkoušel pálit Mikeš a po něm Heinrich. Ani jeden z těchto pokusů se ovšem neujal. V době, kdy už spousta fanoušků pozvolna odcházela k přestávkovému občerstvení se do protiútoku 2/1 dostalo třebíčské duo Čejka – Ferda, druhý jmenovaný však sám před brankářem skórovat nedokázal. Do konce úvodní periody během té doby zbývalo posledních pár vteřin. Stav se tedy neměnil, ovšem chvíle mladíka z Třebíče měly tento večer ještě přijít. Po prvním dějství byl každopádně stav vyrovnaný 1:1.

Druhá třetina začala opatrným hokejem z obou stran. Obě mužstva si byla velmi dobře vědoma důležitosti zápasu, takže dbala zvýšené pozornosti především obranné hře. Přesto se střelci na obou stranách dostali k zajímavým pokusům. Ani domácí Ferda, ani hostující Čuřík, ale upět nedokázali. Střeleckou smůlu neprotrhl ani velezkušený Plášek, jehož teč před Dominikem Grohem netrefila zařízení. Individuálně to zkoušel pro změnu domácí Rytnauer – bez efektu. Diváci se, ale dalšího gólu přece jen dočkali. Stalo se tak těsně před polovinou základní hrací doby. V čase 29:41 totiž napřáhl od mantinelu kapitán Žihadel Jiří Peroutka, přičemž jeho střela k překvapení zřejmě všech přítomných zaskočila Patrika Polívku a skončila za jeho zády - 2:1. Radost svátečního střelce byla neobyčejná. Další klíčový moment úterního klání přišel ve 33. minutě. To se Draci dostali do přečíslení, které střelou zakončoval Filip Kuťák, naštěstí pro domácí hráče i fanoušky však hostující forvard nasměroval svůj projektil pouze do tyče. V závěru prostřední dvacetiminutovky ještě vyzkoušeli Patrika Polívku David Horký s Alešem Heinrichem, ale žádná z těchto střel se nezapsala do zápasových statistik jako gólová. Po 40 minutách byl stav utkání 2:1 ve prospěch domácích barev.

Třetí perioda přinesla stejně jako první dějství rychlý gól v jedné z branek. Tentokrát se ovšem radovala Žihadla, neboť chybu v dračí rozehrávce potrestal přesně mířenou střelou z kruhu Radim Ferda - 3:1. Moravské Budějovice byly na koni, zdálo se, že je na cestě za finále už nemůže nic ohrozit. Pak ale dostal hostující celek výhodu další přesilovky, kterou dokázal v čase 43:54 zužitkovat zásluhou Jakuba Čuříka - 3:2. Bylo zaděláno na drama, které ale odmítl opět Radim Ferda. Hbitý třebíčský útočník dokázal využít další chybí v rozehrávce Šumperka, načež jeho tvrdá rána málem protrhla síť za Patrikem Polívkou - 4:2. Tento moment jako by v podstatě rozhodl o osudu zápasu i celé série. Domácí hokejisté si od zmíněného okamžiku zápas v podstatě hlídali a hosté již viditelně neměli síly na zvrat. A pokud už se Draci dostali k zakončení úřadoval opět bezchybný Groh. Definitivní razítko na moravskobudějovickou hokejovou radost přidal 4 minuty před koncem opět Radim Ferda, který přebruslil hostující zadáky, přičemž tváří v tvář Patriku Polívkovi chladnokrevně zakončil - 5:2. Hokejista s číslem 80 tedy dovršil svůj hattrick, načež na led začaly létat čepice. Diváci byli ve varu, už nikdo nepochyboval o tom, že jejich miláčci zápas dotáhnou do vítězného konce. To se také stalo. Moravské Budějovice mohly po výhře 5:2 slavit zasloužený postup do finále.